Spis treści

Skrócony opis szlaku

PISA - rzeka wypływająca z jeziora Roś i wpadająca do Narwi w Nowogrodzie, licząca 80,4 km, głębokość do 2 m, spadek około 25 cm na 1 km. Łączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Wisłą. Przepływa przez tereny nizinne i podmokłe. Na całej długości jest szlakiem żeglownym. Na zachodnim brzegu towarzyszą jej lasy Puszczy Piskiej niestety w 30% zniszczonej przez huragan w 2001 roku. Z łatwością dadzą sobie na niej radę nawet początkujący kajakarze. Nazwa rzeki pochodzi od wyrazu "pisa", co oznaczało w języku Prusów bagno, błoto. Niemcy nazywali ją Galindią (od plemienia Galindów, którzy zamieszkiwali niegdyś te tereny).

 PISA to szlak łatwy, o charakterze typowo, nizinnym (brak stałych przeszkód wymagających przenosek), malowniczy, najciekawszy odcinek górny i dolny z terenami leśnymi i niewielkimi wzniesieniami terenu. Na trasie słabo rozwinięta stała baza noclegowa szczególnie w górnej i dolnej części sporo dogodnych pól biwakowych. Brak jednak regularnej sieci pól namiotowych z kanalizacją i bieżącą wodą. Na całym odcinku Pisa wije się i silnie meandruje. Środkowy bieg łąkowy i podmokły. Właściwy odcinek rzeczny przemierza część Puszczy Piskiej oraz Równinę Kurpiowską. Jako prawy dopływ Pisa wpada do Narwi na wysokości Nowogrodu.

PISA jako połączenie z Krainą Wielkich Jezior daje możliwość przeniesienia się w klimat nizinnej, nieuregulowanej i spokojnej rzeki, płynącej początkowo pośród zalesionych terenów obrzeża Puszczy Piskiej, a dalej w otoczeniu łąk i piaszczystych, równinnych terenów etnograficznych Kurpiów. 

SEBASPORT

12-200 Pisz, ul. Spacerowa 56, tel. 606 349 708, e-mail: sebasport@op.pl